Mazowsze: Pisia

Długość całkowita: 62,3 km (razem z Pisią Gągoliną)
Opisany odcinek: Kaski (most) – ujście (20,1 km)
Powierzchnia dorzecza: 498 km2
Średni spadek: ok. 150 cm/km
Prędkość nurtu: średnio szybki

Trudność: ZWB-ZWC od ujścia Pisi Tucznej do Sielic ZWB, poniżej ZWC
Uciążliwość: U3 , od ujścia Pisi Tucznej do Skotników U2, potem U3
Walory krajobrazowe: * do **, najładniejszy odcinek ujściowy

Nieodkryty jeszcze, całkiem ciekawy szlak kajakowy. Na mapie pozornie wygląda na nieatrakcyjny (długie uregulowane odcinki), w terenie uregulowania nurtu nie widać aż tak bardzo. Odcinek od połączenia Pisi Tucznej i Pisi Gągoliny, zwanej dalej Pisią, jest najbardziej atrakcyjny i spławny zapewne przez cały rok. Zaskakuje bardzo czysta optycznie woda, przejrzysta nawet powyżej 0,5 m głębokości. Widać różne podwodne rośliny i ryby – w dorzeczu dolnej Bzury nie ma drugiej takiej rzeki. Zarówno Utrata, jak i Bzura, a także Skierniewka i po części Rawka mają wodę mętną, nieprzezroczystą. Taka czystość wody nie jest często spotykana również w innych częściach Mazowsza. Nie zmienia to faktu, że na zwałkach zatrzymuje się sporo plastikowych śmieci i szklanych butelek – przydałoby się oczyszczanie rzeki. Nurt jest przyjemnie szybki, wyraźnie szybszy niż na środkowej Utracie.
Pisia z każdym kilometrem robi się trudniejsza, szybsza i z większą ilością zwałek. Do Szymanowa właściwie nie ma przeszkód, potem pojawiają się sporadycznie (ZWB, U2). Za Bielicami rzeka zachowała swój naturalny, meandrujący charakter, odcinek ten jest szybszy (ZWC) i ma więcej przeszkód (U3). Wiele jest bystrz i kamieni w nurcie. Ich największe natężenie jest przed samym ujściem do Bzury.
Rzeka płynie przeważnie przez tereny łąkowe i polne, w związku z czym operacja słoneczna jest tu wyjątkowo silna – warto to wiedzieć przed spływem.

Polecane wypożyczalnie:

brak

Literatura:

Utrata, Pisia, Sucha. Przewodnik kajakowy

Utrata przewodnik kajakowy
Utrata przewodnik kajakowy

Kajakiem w okolicach Warszawy II wydanie

Kajakiem w okolicach Warszawy
Encyklopedia rzek Polski: Bzura i jej dopływy

Rzeka Pisia
Rzeka Pisia
Rzeka Pisia
Rzeka Pisia
Rzeka Pisia
Rzeka Pisia
Rzeka Pisia
Rzeka Pisia
Rzeka Pisia
Rzeka Pisia
Rzeka Pisia
Rzeka Pisia
Rzeka Pisia

Leave a Reply